RECENZE Dying Light 2 – pokračování povedené parkour akce se zombíky

Dying Light 2 zaujal hráče už prvním dílem, kdy přinesl zajímavou kombinaci zombíků, parkouru a soubojů. Skákání po střechách bylo povedené už v prvním díle a v pokračování vylepšilo všechny aspekty této městské akce. Techland sliboval nadupané pokračování, ve kterém budou hráčova rozhodnutí ovlivňovat celý svět a souboje a parkour budou velkou zábavou. Část těchto ambiciózních slibů nesplnili, i tak se ale jedná o zábavnou zombie akci.

Recenze PlayStation 4 Pro verze | Bez popisu příběhu a bez spojlerů

Svět je v troskách, poutník přichází

Stejně, jako první díl, i ten druhý se odehrává v otevřeném světě. Do tohoto světa přicházíte jako poutník jménem Aiden, který se rozhodl najít svou sestru. Aiden naposledy viděl svou sestru, když byli oba malí a trávili čas v nemocnici doktora Waltze. Ten na nich dělal pokusy a poté se jejich osudy rozdělili. Po letech tak Aiden prošel zpustošeným světem více jak 2000 kilometrů a přichází do města, ve kterém se odehrává druhý díl. Hned po příchodu se vás obyvatelé pokusí pověsit, protože nemáte na ruce Biomarker, který ukazuje míru nakažení. Oproti jiným zombie univerzům, v tomto se člověk promění v zombie ve chvíli, kdy tráví příliš mnoho času ve tmě. Z bryndy vás vytáhne chlapík jménem Hakon, opatří vám Biomarker a vy tím dokončujete tutoriál a můžete se volně pohybovat po celém městě.

Kromě zombie jsou ve městě samozřejmě také lidé, kteří se rozdělili do dvou frakcí. Tou první jsou Strážci míru, kteří jsou militantní organizací a samozvanými vládci města. Ti se snaží za pomocí vojáků udržet ve městě mír. Samozřejmě tak ale činí převážně ve svůj prospěch a ne každému to tedy vyhovuje. Proto vznikla i druhá frakce, říkající si Přeživší a bojující proti diktatuře Strážců míru. V průběhu hry tak vaše rozhodnutí ovlivňují obě frakce a hlavně vaši oblíbenost u jedné či druhé skupiny lidí. Ve městě se nacházejí různá zařízení, ty v průběhu hry aktivujete a přiřadíte jedné z frakcí. Vybraná frakce vám následně zadává úkoly a poskytuje vylepšení. Zjednodušeně se dá říci, že Přeživší zlepšují svými vychytávkami pohyb po městě, zatímco Strážci míru nabízí pasti a vylepšení během soubojů. Nemusíte ale být věrní pouze jedné frakci a čerpat můžete z výhod obou. Jako Aiden tak můžete být dvojitým agentem, pracujícím pro obě strany.

Zábava na střechách i v ulicích

Dying Light 2 se vyznačuje především povedeným parkourem a zábavným soubojovým systémem. Přestože vývojáři z Techland nenaplnili všechny své sliby ohledně nového dílu, jedná se o opravdu zábavnou akci. Parkour a běhání po střechách baví, navíc v průběhu času vylepšujete schopnosti své postavy a parkour tak postupně ještě nabírá na dynamice. Vysoké zdi, které ze začátku nemáte šanci přeskočit, postupem času zdoláte hravě díky novým schopnostem. Ve městě se postupně objevují také nové parkourové prvky, jako například lana, po kterých se dostanete rychle z jedné střechy na druhou, nebo ještě zajímavější padák. V ulicích zase můžete masakrovat zombíky a zároveň je využívat jako odrazové můstky při skocích a bojích.

Při soubojích se budete ohánět převážně různými trubkami a podomácku splácanými zbraněmi ze všeho možného. Zábava přichází s vylepšováním zbraní, které přidá zbrani schopnost zapálit nepřítele nebo do něj pustit elektřinu. Postupem času získáte také primitivní střelné zbraně. Jedná se o například o bambitku nebo luk. I zde je několik druhů střeliva a například pro luk si můžete vyrobit otrávené šípy, které promění člověka v zombie. Velmi zábavné je pak v táboře nepřátel šířit chaos tím, že několik jejich příslušníků na dálku proměníte v zombie. Souboje na blízko jsou dynamické a vaše postava se učí nové a nové chvaty a hmaty. Různé přeskakování nepřátel, skákání na hlavy z výšek nebo shazování ze střech je pak na denním pořádku.

Noc je největší nepřítel

V Dying Light 2 se lidé mění v zombie tak, že zůstanou příliš dlouho ve tmě. Toho hra hodně využívá a při prozkoumávání podzemních oblastí tak nemáte času nazbyt. Podle úrovně postavy máte určitý čas, který můžete ve tmě strávit před tím, než se proměníte v zombie. Na výpravu do kobek, tunelů metra nebo velkých budov tak musíte být vybaveni a musíte mít připraveny posilovače imunity nebo UV houbičky. Některé oblasti je také lepší navštívit v noci, protože zombíci vylezou na ulici a nezdržují se ve vnitřních prostorách, kde se schovávají před sluncem.

Také spoustu aktivit je dostupných pouze v noci. Jedná se například o různé zachraňování lidí nebo souboj se speciálním zombíkem, který se objevuje pouze v noci. Během noci se pak veškerý pohyb po městě musí více či méně plánovat, protože nesvítí slunce a musíte se držet v blízkosti UV světel nebo používat posilovače imunity. Zombíci jsou v noci aktivnější a objevují se na ulicích i křiklouni, kteří na vás upozorní ostatní zombie. Pokud se tak stane, začíná Honička. Ta způsobí, že se za vámi ženou zombíci velkou rychlostí a vy musíte utíkat do bezpečí UV světla. V noci také dostáváte dvojnásobek zkušeností za parkour i souboje.

Vylepšování schopností jde dvěma směry

V Dying Light 2 dostává vaše postava zkušenosti za parkour a souboje. Za skákání, přeskakování, doskoky, běh a další prvky parkouru dostáváte zkušenosti do parkourového stromu dovedností. Za souboje, bránění a používání zbraní dostáváte zase zkušenosti do bojového stromu dovedností. S tím, jak získáváte zkušenosti jsou dostupné nové bojové a parkourové schopnosti. Vylepšujete tedy doskoky, překovávání překážek a využívání prvků v prostředí. S novými schopnostmi se tak například naučíte přeskakovat větší mezery, odrazit se od zombíka a vyskočit až do prvního patra domu nebo dopadnout z velké výšky bez ztráty zdraví.

Za bojové zkušenosti se zase učíte lepší výpady se zbraněmi, přeskakování nepřátel, jejich shazování ze střechy a podobně. Během noci jsou všechny tyto zkušenosti zdvojnásobené, ale můžete o ně přijít v případě, že během noci zemřete. V tu chvíli ztrácíte veškerý bonus za noc a objevíte se až za rozbřesku. Smrt ale není v Dying Light 2 ničím výjimečným a kromě zkušeností neztratíte vůbec nic. Hlavním prvkem vylepšování jsou pak inhibitory, které získáváte tradičně na konci delší příběhové mise nebo za zabití silného nepřítele. Inhibitory přidávají výdrž i životy a prodlužují dobu, kterou můžete strávit mimo UV nebo sluneční světlo.

Průchod příběhem s přáteli

Dying Light 2 má samozřejmě také multiplayer, ve kterém se můžete do jednoho světa připojit až se třemi kamarády. Společně pak procházíte příběhové i vedlejší mise hostujícího hráče. Kupříkladu při šplhání na výškovou budovu jsou tři kupředu uhánějící postavy zajímavou podívanou a často také zajímavou soutěží o prvenství na nejvyšším bodě budovy. Když ale plníte ve čtyřech misi, ve které máte najít a zabít jednoho nepřítele, ztrácí taková mise atraktivitu. Po dialogu osamocený nepřítel očekává souboj jeden na jednoho. Místo toho se na něj ale sesypou čtyři parkouristé se železnými trubkami a ze souboje je rázem ubíjení jedince natlačeného do kouta místnosti.

Z příběhu nebudeme nic prozrazovat, aby jste nepřišli o všechna ta zajímavá rozhodnutí. Můžeme ale prozradit, že pro všechny hrající postavy se odehrává příběh současně a pro postup příběhem musí například všichni hráči naráz otevřít dveře, které spouští animaci nebo všichni naráz začít interakci s některou postavou. Vaše postava si nechává vybavení i zkušenosti získané ve hře jiného hráče. Po návratu do své hry pro jednoho hráče ale musíte znovu procházet příběhové mise, které ještě nemáte splněné a které jste splnili u hostujícího hráče. Pokud tak začnete hrát od začátku ve více hráčích, smutně se pak vracíte do vlastní hry, ve které nemáte v podstatě žádný postup. Ostatní se ale samozřejmě mohou připojit zase do vašeho světa pomoci plnit vaše mise.

Závěrem

Dying Light 2 Stay Human potěší každého fanouška zombie akcí. Přestože vývojáři nesplnili všechny své ambiciózní cíle zažijete v Dying Light 2 spoustu zábavy a zabíjení zombíků vás nepřestane bavit. Prostředí pro parkour je vyvedené téměř k dokonalosti a často se tak přistihnete u toho, že běháte po střechách a zkoušíte překonávat velké vzdálenosti jen tak pro zábavu. Grafika je na otevřený svět výborná a výhledy z vyvýšených míst čas od času seberou dech. Po vydání hry provázely hru menší problémy se zvukem (na PS4), ale vývojáři je s každým updatem odstraňují a několik dní po vydání už po nich nebylo ani památky. Dostatek vedlejších úkolů a aktivit vás zabaví i v případě, že se nechcete vydat dále v příběhu. Dying Light je především zábavnou hrou, kterou si budete užívat.