O co jde?
Chaos? Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o nehmotnou rovinu existence, jenž odráží emoce všech živých bytostí. Běžný smrtelník do něj nemůže kvůli nezměrným silám, které zde panují, vstoupit. To však neplatí, naopak. Neustávající invaze stvůr z něj pocházejících jsou největší hrozbou tohoto světa. Původně vznikl z moře duší. To na rozdíl od něj bylo daleko stálejší a nehýbaly s ním pouze z našeho pohledu zavrženíhodné emoce. Kvůli konfliktům všeho druhu se postupem času destabilizovalo až do té míry, že se stalo smrtícím nejen pro ty, jenž z něj čerpali sílu. Neřesti s největším potencionálem postupně převládaly a daly zrodit entitám, které známe jako bohy chaosu. Z počátku jich bylo nezměrné množství, ti méně prosperující byli časem nakonec pohlceni či vytlačeni silnějšími vrstevníky.
Mezi odpadlíky se dá počítat třeba Malice, ztělesnění zmatků a chaosu.
Z původních bohů převládají aktuálně tři. Později se přidal ještě Slaanesh stvořený chtíčem a krutostí rasy Eldarů.
Co jsou zač a jaké výhody poskytují svým uctívačům?
Khorne (v překladu pán hněvu)
Přezdívaný také krvavý bůh, je zhmotněním násilí, vzteku, nenávisti a války, ale i odvahy, tvrdosti a především cti. Díky tomu, že o nic ze zmíněného není ve 40K nouze, se jedná o nejsilnějšího (rovněž také nejstaršího) ze všech zmíněných. Nenechte se ale zmýlit. Nejde mu ani tak o utrpení nepřátel jeho přisluhovačů, jakožto o zkratovité násilné smrti. Mučení a jiné ohavnosti totiž posilují především Slaneeshe. Jeho poskoci jsou pak v očích Khornových služebníků považování za absolutní odpad a stávají se jejich kořistí. Ještě stojí za zmínku, že uspořádání armád Khorna, stejně jako vše co s ním souvisí, se točí kolem čísla osm.
Nurgle
Ztělesnění nemocí, zoufalství, ale také života a léčby, jehož posvátným číslem je sedmička. Poslední z originální trojice, jemuž daly příležitost se zrodit morové rány středověku. Lidé zůstávají dodnes jeho nejcennějšími spojenci (jestli to tak lze nazvat) a to především díky své vůli přežít, ať to stojí cokoli. Od podstaty se nachází na kolizním kurzu se záměry Tzeetche, který žije přítomností.
Tzeentch
Jeho doménou jsou číslo devět, pokrok, intriky a magie. Ve středověku pomohl lidem dostat se z období temna a dnes představují jeho hlavní zdroj síly intriky a mocenské boje. Mnozí, jenž si mysleli, že rozumí jeho motivacím, s ním uzavřeli na první pohled výhodné smlouvy (propůjčující jim znalosti potřebné k ovládnutí magie). Ty však jsou ku prospěchu jen jemu a plánu, který kuje. Co se stane, až se naplní? To neví snad ani on sám. Jak by jiná velice podobná postava řekla: Je to jen pes honící se za auty.
Slaanesh
Zjevuje se duálně tj. jedna mužská a ženská podoba, následně pro impérium je on a pro Eldary pak ona. Je to stvoření, od něhož se chcete držet dál a to i jako přisluhovači. Tedy pokud si nepotrpíte na mučení, drogy či všemožné zvrhlé (a krvavé) sexuální praktiky. Také je patronem obsese, perfekcionismu, nenažranosti a touhy. Ze všech pánů chaosu mu na jeho přisluhovačích záleží nejméně a mezi těmi, co jsou mu věrni a naopak, zas tolik rozdílů nepanuje. Pokud ale chcete zažít naprosto šílenou jízdu, tak proč ne?