Pokud jste fanoušky stříleček, u kterých vyhrajete jen za předpokladu, že nepřítele spíše „přechytračíte“ se svými spolubojovníky, Rainbow Six Siege je pro vás hra šitá na míru.
Hra je především kouzelná svou obrovskou variabilitou. Každá hra je unikátní, jelikož jako hráč máte na výběr z 55 odlišných operátorů. To je neskutečná škála možností, každý operátor má totiž své jedinečné schopnosti. Nemenší různorodostí se mohou pochlubit také mapy. Ať už se jedná o luxusní sídlo nebo nebo starý statek, nabízí mapa nespočet způsobů, jak zdolat nepřátelský tým. Ve hře je většina stavebních materiálů zničitelná. Znamená to tedy, že žádné krytí nevydrží navždy a žádná cesta není zavřená. Nejdou vám otevřít dveře? Nevadí, udělejte si díru ve zdi hned vedle. Tato mechanika umožňuje například i vytvořit si ve zdi malou střílnu nebo pozorovací otvory ve zdech. Největším tahákem tohoto titulu je ale online multiplayer.
Ve hře proti sobě nastupují dva týmy (policisté a teroristé – ekvivalent Counter-Striku). Na každé straně stojí 5 hráčů. Cílem hry je vyhrát tři, respektive čtyři kola. Záleží totiž na tom, zda hrajete kompetitivní či nenáročný (nehodnocený) mód hry.
Každá z her má dvě fáze – přípravnou a samotnou akci. V přípravné fázi má záchranný tým k dispozici krátký čas na to, aby pomocí speciálních mini dronů provedl průzkum dané oblasti a pokusil se lokalizovat cíl zájmu. V případě, že se vám či některému z vašich parťáků tento úkol podaří, získáváte podstatnou výhodu v orientaci v často poměrně rozlehlých budovách, z nichž některé mají i mnoho pater. Aby se během průzkumné fáze teroristé nenudili, mohou začít opevňovat svoje útočiště a připravovat se tak na možný útok nebo ničit průzkumné drony nepřátel.
Kolo tým vyhraje, pokud:
- Teroristé udrží bombu (vyprší časový limit)
- Policisté zneškodní bombu
- Tým eliminuje protivníky
Druhou variantou je hra s rukojmím, kterého se zmocnili teroristé. Policisté jsou tak v situaci, kdy musí oběť zachránit a doprovodit ji do bezpečné zóny – ta se nachází zpravidla na kraji mapy, kde je spawn policistů.
Vyhrajete pouze jako tým
Komunikace v Rainbow Six Siege je alfou a omegou celé akce. V této hře je důležité rychlé dorozumívání s ostatními v týmu. Nestačí tedy jen psát zprávy do chatu, v ideálním případě máte sluchátka a mikrofon a mluvíte s týmem přímo. Situace, kdy kolem vás lítají trosky, sviští kulky a vy musíte ještě dávat rozkazy nebo popisovat situaci ostatním dokážou být pořádně akční. Právě tento způsob hry je největším tahákem Rainbow Six: Siege. Jak už bylo řečeno, ve hře je spousta operátorů, tedy povolání. Díky tomu je komunikace v týmu ještě důležitější, protože občas prostě potřebujete pomoci od spoluhráče s něčím, s čím si sami neporadíte.
V případě, že narazíte na tým, ve kterém si každý hraje na svém vlastním písečku, nezbývá vám nic, než se pokusit převzít kontrolu nad hrou vlastními silami. Každopádně bezhlavým útočením ve stylu Call of Duty či Battlefield toho dosáhnout nelze. Vždy musíte přechytračit soupeřící hráče a pokaždé je to pořádná výzva.
Malou bolístkou na zadnici tohoto úžasného multiplayeru je nízký počet map. Při dlouhodobém hraní se vám začnou mapy opakovat, což je ale dobře vyváženo zničitelnosti prostředí, která eliminuje opakující se camp spoty a nespočet různých povolání.
Na vybavení se pěkně nadřete
Rainbow Six: Siege nabízí samozřejmě velkou škálu vylepšení a nového vybavení pro vaše operátory. Ty se dají koupit buď za vyhranou herní měnu nebo samozřejmě za reálné peníze. Pokud zvolíte první cestu, musíte si vzít alespoň dvoje boty a jídlo na dva roky. Vylepšování postav čistě z vyhraných bodů je dlouhý a náročný proces. Tím Ubisoft samozřejmě nabádá hráče, aby si vylepšení dokupovali za reálné peníze.
Díky tomu můžete bez jakékoliv námahy získat veškeré vybavení, pokud si tedy řádně připlatíte. Základní jednotky stojí méně bodů, pokud ale chcete ty silnější, ceny jdou i několikanásobně nahoru.
Stále živá hra
Největším benefitem je fakt, že se Ubisoft opravdu snaží do hry dostat to nejlepší. Nemůžete se tak divit, když na vás při startu čas od času vyskočí nějaký ten patch. Některé z nich mají i několik GB, ovšem většina oprav a vylepšení stojí za trochu místa disku. Zkrátka se o Rainbow Six starají s nejlepším vědomím a svědomím a hra prošla znatelnými změnami od roku 2015, kdy byla vydána.
Navíc přibližně každé tři měsíce vychází noví dva operátoři, kteří jsou do hry implementováni. I vývojáři tak neustále těmito novými operátory hru vyvažují a kalibrují, aby se nestávalo, že si tým „namíchá“ ideální pětku, se kterou má vyšší šanci na výhru.
Závěrem
Rainbow Six Siege je výbornou taktickou simulací s parádní týmovou atmosférou, destrukcí prostředí a důrazem na věrohodnost a rychlost akce. Pokud holdujete právě takovému typu her, nebudete koupě litovat. Pokud se však přikláníte spíše k heroické hratelnosti Call of Duty, rozhodně hledejte jinde.